PDA

View Full Version : Survey for class help please


oocladableeblah
23-03-09, 20:09
Okay so we have this business project where we have to think of a product/idea and survey people on how much they are willing to pay for it.
So what I need is at most 50 people to answer this please.

What is the most you would be willing to pay for a 8 ounce box of taffy (different flavors) that cleans your teeth instead of rotting them away?
I need your name (first only) and price (please put in your currency so I can convert it if needed). Thank you :)

2kool4u
23-03-09, 20:11
Keith-$5.00

adventurerLara
23-03-09, 20:14
Helen-3.00

Carbonek_0051
23-03-09, 20:14
Nathaniel - $10

Punaxe
23-03-09, 20:14
I'm not familiar with "taffy", so you're gonna have to tell me how long I can do with that one box. And, does it completely replace toothpaste or is it just not-harmful?

rickybazire
23-03-09, 20:16
Ricky - 7.99.

Phys
23-03-09, 20:19
Phys - 4

EmeraldFields
23-03-09, 20:20
Nick-$5.00

oocladableeblah
23-03-09, 20:20
I'm not familiar with "taffy", so you're gonna have to tell me how long I can do with that one box. And, does it completely replace toothpaste or is it just not-harmful?

Taffy is a candy that is sticky and gummy kind of like gum, but edible.
And it replaces toothpaste.

Rai
23-03-09, 20:23
Tell me what taffy is and how much I get in 8 ounces and I'll tell ya how much I'd be willing to pay. :p

EDIT: oh the question is answered.

Still not sure what 8 ounces is for taffy, so: Rai 2.00

Punaxe
23-03-09, 20:23
Laurens, EUR 4,-

oocladableeblah
23-03-09, 20:29
Tell me what taffy is and how much I get in 8 ounces and I'll tell ya how much I'd be willing to pay. :p

Look above your post for what taffy is.
As for how much 8 ounces is 225 grams.

Assassino
23-03-09, 21:06
I'll associate taffy with toffee & I ADORE toffee, so Leah says 5! :D

Immortalis08
23-03-09, 21:13
Ivan- $5.99 with tax.

I don't eat taffy so I believe it is fair. By the way does anyone else feel like they are putting a price tag on themselves?

Voni
23-03-09, 21:40
Siobhan - 3.00

peeves
23-03-09, 23:57
Brian - $5

freeze10108
24-03-09, 00:13
Matt - $6.00

God Horus
24-03-09, 00:15
Jesse - $5.00

Joely-Moley
24-03-09, 00:15
Joel - 3.00

spikejones
24-03-09, 00:19
perhaps the same as a tube of paste?
what do those things cost anyhow?

CerebralAssassin
24-03-09, 00:34
if this taffy stuff is better than toothpaste then I'll say $10.00

if it's just as good I'll say $4.00

oh...and the name is Jacob!!;)

JoeHarden
24-03-09, 01:04
Joe - 3.00, i thought everyone here was English